ŻYJ DLA SIEBIE NIE DLA INNYCH

 Od dzieciństwa wielu z nas zaczyna od nauki tego jak żyć dla aprobaty innych. Dla rodziców, rówieśników, nauczycieli lub ogólnie społeczeństwa. Wynika to z naszego pragnienia miłości i poczucia przynależności. Szukamy miłości i akceptacji od innych, co jest zrozumiałe, jako jedna z psychologicznych potrzeb znajdujących się w Piramidzie Maslowa.





Przychodzi jednak taki czas kiedy musimy nauczyć się kochać siebie. Szukać tego uznania, aprobaty czy zaufania w sobie.  


Życie dla siebie oznacza życie, jakiego TY chcesz, niezależnie od opinii innych. To życie, które kochasz i, z którego jesteś dumny. Natomiast życie dla innych oznacza życie dla zadowolenia kogoś, a co za tym idzie - życie dla zewnętrznego potwierdzenia i akceptacji oraz troszczenie się o to, co myślą inni. Nie ty, a oni. Wyznaczasz swoje cele na podstawie tego, czego chcą dla ciebie i od ciebie osoby trzecie (np. Twoi rodzice), lub ślepo podążasz za tym, co społeczeństwo uważa za sukces. Próbujesz im zaimponować, zadowolić, uzyskać ich aprobatę, co sprawia, że tak naprawdę nie jesteś sobą. Co prawda robisz przeróżne rzeczy, jednakże dla, że zależy ci na tym, jak wyglądasz w czyichś oczach.


Przede wszystkim wyjaśnijmy sobie, że życie dla siebie, a nie dla innych nie oznacza, że ​​powinieneś być egoistyczny i nie pomagać innym ludziom. Oznacza to nauczenie się stawiania na pierwszym miejscu własnych potrzeb i dokonywania wyborów, które są zgodne z twoimi wartościami; robisz rzeczy, które chcesz i lubisz, a nie dlatego, że inny mają na ciebie (jak i twoje wybory) wpływ.


Powinieneś zrozumieć, że twoje życie jest w twoich rękach i jeśli sam o siebie nie zadbasz, to nikt inny tego nie zrobi.


Najtrudniej jest jedynie zacząć, jednak dla własnego dobra trzeba. A więc jak zacząć żyć dla siebie?


1. Poznaj siebie i to, czego chcesz.


Po pierwsze, musisz poznać siebie i wiedzieć, czego chcesz. Czasami jest tak, że po prostu nie masz pewności czego chcesz czy co w życiu robić. Brakuję ci takiego doświadczenia, które naprowadziło by cię na drogę do spełnienia. 


Nie możesz przewidzieć tego, co cię uszczęśliwi, ponieważ wszystko o czym masz pojęcie pochodzi z przeszłych doświadczeń. Nie wiesz czy coś czego jeszcze nie spróbowałeś da ci szczęście czy nie. Wszystko, co myślisz, że cię uszczęśliwi jest oparte na twojej przeszłość, dlatego tak ważne jest, aby wyjść, odkrywać, poznawać, szukać różnorodnych doświadczeń i perspektyw, aby otworzyć swój umysł i zobaczyć, co jest dla ciebie dobre.


Po drodze możesz zdecydować, jakim życiem chcesz żyć i co chcesz robić. 


 2. Naucz się być sobą.


Masz głos, osobowość, energię. Nie ukrywaj tego. Pokaż się światu. 


Może to wydawać się wyjątkowo niekomfortowe, jeśli przyzwyczaiłeś się dostosowywania tego, kim jesteś, w zależności od ludzi wokół ciebie. Jest to twój mechanizm obronny, który ma za zadnie ochronić cię przed osądem ze strony innych. 


Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos. Podążaj za tym co cię ekscytuje i wzbudza twoją ciekawość, nawet jeśli nie jest to popularne. Bądź sobą bez żadnego skrępowania. Jesteś cudownym człowiekiem. Nauka bycia autentycznym polega na odpuszczaniu i pozwalaniu sobie na bycie wrażliwym, uczciwym i prawdziwym. Niczego nowego się nie nauczysz pozostając w swojej strefie komfortu.


 3. Ustal własne standardy.


Stwórz własne definicje szczęścia i sukcesu. Jakim życiem chcesz żyć? Co daję ci satysfakcję? Jakie wartości są dla ciebie ważne? Szczerość, życzliwość, współczucie czy siła, determinacja i wytrwałość? No i jakie dziedziny życia są dla ciebie najważniejsze?


Rzadko istnieje idealna równowaga między wszystkimi obszarami, a więc to ty musisz wybrać to, co jest dla ciebie najważniejsze, i nadać temu priorytety. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Niektórzy mogą stawiać na pierwszym miejscu karierę i zdrowie, inni mogą priorytetowo traktować relacje i miłość. 


Każdy jest inny. Wybór należy do ciebie.


Zwróć uwagę na to, że jeśli postawisz swoje standardy zbyt nisko, nie będziesz w życiu spełniony. Natomiast jeśli ustawisz je zbyt wysoko, będziesz wywierać na siebie zbyt dużą presję, a stres temu towarzyszący może sparaliżować cię w życiu i źle wpłynąć na twoje samopoczucie.


                                       BALANS 


Masz na świecie swoje miejsce i całe życie żeby je znaleźć. Zacznij szukać i najlepiej to od razu. 


 4. Żyj zgodnie z własnymi standardami.


Jeśli już ustalisz własne standardy, następnym krokiem jest życie zgodnie z nimi. Oznacza to tworzenie życia w zgodzie z własnymi definicjami szczęścia i sukcesu. Bądź wierny swoim wartościom, a czas i energię skup na obszarach życia, które są dla ciebie najważniejsze.


Kiedy to robisz, zaczynasz akceptować siebie i budować poczucie własnej wartości, a twoja pewność siebie wzrasta. Czujesz się dobrze z tym kim jesteś, a co za tym idzie - zaczynasz kochać siebie i swoje życie jeszcze bardziej. Nie chodzi już o imponowanie innym, a sobie. 


Im częściej to robisz, tym mniej czasu masz na głupoty i rozmyślanie o tym czy jesteś wystarczająco dobry. Bo jesteś i o tym wiesz.


 5. Rozwijaj się.


Aby wieść naprawdę satysfakcjonujące życie, powinieneś dążyć do tego, by żyć życiem, z którego jesteś dumny. Obejmuje to wychodzenie ze swojej strefy komfortu oraz robienie rzeczy, które zawsze chciałeś zrobić, ale brakowało ci odwagi 


Nawiasem mówiąc, można być szczęśliwym i wdzięcznym za obecną chwilę, a przy tym nadal starać się rozwijać. Wraz z rozwojem życia wzrosną również twoje standardy! Zaczniesz zdawać sobie sprawę, że nie chodzi o cel, a twój rozwój. 


Życie dla siebie to wybór wolności, spełnienia i brania odpowiedzialności za swoje czyny.


Masz moc kierowania swoim życiem w wybranym przez siebie kierunku. Ja lubię mówić, że jesteś artystą swojego życia, a życie to sztuka, więc uczyń to swoim arcydziełem.

Komentarze

  1. Wspaniałe, mądre i ważne słowa - to wspaniałe widzieć przez te lata jak pięknie dojrzewasz i obdarzasz świat sobą. Najlepszego - bo jest przed Tobą Magdo

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty